ایموبلایزر

ایموبلایزر چیست؟

 

Immobilizer یا Engine Immobilizer یک وسیله امنیتی الکترونیکی است که خودروهای مدرن از آن استفاده می کنند. موتور ایموبیلایزر از یک تراشه الکترونیکی تعبیه شده در ECU خودرو استفاده می کند. این وسیله امنیتی الکترونیکی که در وسیله نقلیه موتوری تعبیه شده است مانع از روشن موتور می‌گردد مگر اینکه کلید صحیح فرستنده موجود باشد. این امر سرقت وسایل نقلیه موتوری را کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از Immobilizer  میزان سرقت خودروها را تا ۴۰٪ کاهش داده است. Immobilisers از ۱ ژانویه ۱۹۹۸ در انگلستان، از ۱ اکتبر ۱۹۹۸ در بریتانیا، از سال ۱۹۹۸ در استرالیا و از سال ۲۰۰۷ تا کنون در کانادا اجباری و فروخته شده است.

نحوه عملکرد Immobilizer :

immobilizer یک سیستم ضد سرقت است که در موتور ECU تعبیه شده است. این کار از روشن شدن بدون استفاده از کلید مجاز وسیله نقلیه جلوگیری می‌کند. در این سیستم از یک کلید مخصوص رمزگذاری شده دیجیتالی یا یک fob Smart Key استفاده می‌شود. این کلید شامل یک تراشه ترانسپوندر است که کد امنیتی الکترونیکی یا رمز عبور وسیله نقلیه را به راحتی ذخیره می‌کند. اگر کد موجود در کلید و immobilizer با یکدیگر مطابقت نداشته باشند، ECU سیستم سوخت و مدار احتراق را فعال نمی‌کند. هنگامی که راننده کلید دیجیتالی یا Smart Key را درون سوئیچ احتراق قرار می‌دهد، کد الکترونیکی به سیستم مدیریت موتور وسیله نقلیه منتقل می‌گردد. موتور تنها در صورتی روشن خواهد شد که کد موجود در تراشه ترانسپوندر درون کلید یا Smart Key fob با کد موجود در immobilizer یکی باشد.

موتور الکترونیکی Immobilizer چگونه کار می‌کند:

سیستم پیشرفته الکترونیکی Immobilizer Engine در آخرین اتومبیل‌ها از کدهای امنیتی قابل تغییر استفاده می‌کند. این سیستم شامل اتومبیل‌های BMW است که متشکل از دو ردیف امنیت است. یک کد شخصی دائم و یک کد متغیر دوم. هر بار که کلید، موتور را روشن می‌کند، سیستم کد دوم را تغییر می‌دهد و آن را در کلید ذخیره می‌کند. هر زمان که راننده موتور را روشن می‌کند، اولین بار immobilizer کد شخصی را می‌خواند و سپس کد دوم را درخواست می‌کند. فقط در این صورت و پس از تطابق هر دو کد، ایموبیلایزر سیگنال رمزگذاری شده را برای باز کردن قفل موتور به سیستم مدیریت موتور می‌فرستد. بدون این مراحل موتور روشن نخواهد شد. در صورت عدم وجود کد امنیتی دوم، حتی اگر کسی سعی در اتصال کوتاه مدار احتراق کند، موتور روشن نخواهد شد. این امر، از سرقت وسایل نقلیه جلوگیری می‌کند.

از آنجا که یک چیپ در سوئیچ یا کلید هوشمند جاسازی و تعبیه شده است، نمی‌توان آن را کپی کرد. در صورت از بین رفتن سوئیچ یا کلید هوشمند، فقط نمایندگان مجاز می‌توانند کلید مفقود شده را غیرفعال کنند. آنها همچنین پس از تأیید اعتبارنامه مشتری، کلید جدیدی را برای صاحب خودرو در نظر خواهند گرفت.

در برخی از وسایل نقلیه پیشرفته، تلاش برای استفاده از کلید غیرمجاز باعث ارسال هشدارهایی از طریق ارتباطات ماهواره‌ای یا تلفن همراه به شرکت امنیتی یا ماموران پلیس خواهد شد. به طور تصادفی، این اطلاعات اغلب در ECU های اتومبیل‌های مدرن ضبط می‌شود، که ممکن است بسیاری از متغیرهای دیگر از جمله سرعت، دما، وزن راننده، موقعیت جغرافیایی، موقعیت دریچه گاز و زاویه انحراف را ضبط کند. این اطلاعات می‌تواند در طول تحقیقات بیمه، مطالبات گارانتی یا عیب‌یابی فنی خودرو مورد استفاده قرار گیرد. آمار در استرالیا نشان می‌دهد که از هر چهار سرقت از وسایل نقلیه، سه مورد اتومبیل‌های قدیمی هستند که به دلیل عدم استفاده از ایموبلایزر ربوده شده‌اند.

آسیب‌پذیری‌های بی‌شماری در ایموبلایزرهای طراحی شده برای محافظت از اتومبیل‌های مدرن به منظور جلوگیری از سرقت مشاهده شده است. بسیاری از ایموبلایزرهای وسایل نقلیه از تراشه Megamos استفاده می‌کنند که اثبات شده و قابلیت ردیابی دارد

 

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.